Butterfly Heaven
Multicolored sapphire and tsavorite white gold butterfly pendant
Elegant and charming fleeting butterflies pendant in romantic style. Precision machine-cut multicolored sapphires and tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pendant a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The precision machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1875.00
( Our Ref # 00110389 )
| Multicolored sapphire and tsavorite white gold butterfly pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 3.5900 GR |
| Width | 15.32 mm |
| Height | 38.84 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 16pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0670 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | Y 4/3 (medium light yellow [brownish] ) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 28pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1560 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | Y 4/3 (medium light yellow [brownish] ) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round orange sapphire |
|
| Number of Sapphire | 22pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1240 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | oR 4/5 (medium light orangy red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0580 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | Y 5/5 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0550 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | B 5/3 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 19pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0740 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | vslgB 6/5 (medium dark very slightly greenish blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round grey sapphire |
|
| Number of Sapphire | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0530 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | B 2/2 (very light blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round lavender sapphire |
|
| Number of Sapphire | 5pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0800 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | oR 6/3 (medium dark orangy red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0160 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 5pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0190 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 11pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0510 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0490 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.