Fluttering Butterflies
Multicolored sapphire, tsavorite and amethyst white gold butterfly pendant
Elegant and charming fleeting butterflies pendant in romantic style. Precision machine-cut multicolored sapphires, tsavorites and amethysts in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pendant a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The precision machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1925.00
( Our Ref # 00110341 )
| Multicolored sapphire, tsavorite and amethyst white gold butterfly pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 3.7200 GR |
| Width | 15.32 mm |
| Height | 38.84 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round lavender sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0140 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | oR 6/3 (medium dark orangy red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round lavender sapphire |
|
| Number of Sapphire | 16pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0580 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | oR 4/4 (medium light orangy red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round lavender sapphire |
|
| Number of Sapphire | 28pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1430 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | oR 4/4 (medium light orangy red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 5pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0180 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | vslgB 6/5 (medium dark very slightly greenish blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 11pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0560 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | vslgB 6/5 (medium dark very slightly greenish blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round grey sapphire |
|
| Number of Sapphire | 5pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0800 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | B 2/2 (very light blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 22pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1210 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0540 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0580 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | Y 5/5 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 18pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0730 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | Y 5/5 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round amethyst |
|
| Number of Amethyst | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0350 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0480 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.