Butterfly Bliss
Multicolored sapphire and amethyst white gold butterfly pendant
Elegant and charming butterfly pendant in romantic style. Precision machine-cut pink, orange, blue sapphires and amethysts in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pendant a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The precision machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 2087.50
( Our Ref # 00110280 )
| Multicolored sapphire and amethyst white gold butterfly pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 3.8800 GR |
| Width | 17.88 mm |
| Height | 27.17 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Bezel |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0240 CTS |
| Size | 1.6mm - 1.6mm - 1.04mm |
| Color | B 5/3 (medium blue) |
| Cut style | Polished |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round orange sapphire |
|
| Number of Sapphire | 17pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1800 CTS |
| Size | 1.25mm - 1.25mm - 0.81mm |
| Color | yO 4/5 (medium light yellowish orange) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round orange sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0080 CTS |
| Size | 0.95mm - 0.95mm - 0.62mm |
| Color | yO 4/5 (medium light yellowish orange) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 29pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1540 CTS |
| Size | 0.95mm - 0.95mm - 0.62mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0140 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 13pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0680 CTS |
| Size | 0.95mm - 0.95mm - 0.62mm |
| Color | slpR 5/5 (medium slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 7pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0700 CTS |
| Size | 1.25mm - 1.25mm - 0.81mm |
| Color | slpR 5/5 (medium slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 7pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0800 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | slpR 5/5 (medium slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round amethyst |
|
| Number of Amethyst | 28pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1100 CTS |
| Size | 0.95mm - 0.95mm - 0.62mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round amethyst |
|
| Number of Amethyst | 34pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2230 CTS |
| Size | 1.25mm - 1.25mm - 0.81mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round amethyst |
|
| Number of Amethyst | 9pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0700 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.