This charming classic ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with precision machine-cut black sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring perfect and enticing. The precision machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Black sapphire white gold eternity ring | |
|---|---|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 1.7440 GR |
| Width | 1.40 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round black sapphire | |
|---|---|
| Number of Sapphire | 40pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.6800 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | B 7/4 (dark blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.