Delicate Giraffe
Yellow, orange and blue sapphire yellow gold giraffe brooch
Exquisite and elegant giraffe brooch, which also can be wear as pendant. Precision cut orange, yellow, blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 4887.50
( Our Ref # 00110167 )
| Yellow, orange and blue sapphire yellow gold giraffe brooch |
|
| Metal | 18K yellow gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 7.3200 GR |
| Width | 10.78 mm |
| Height | 71.01 mm |
| Plating | |
| Finishing | High polish |
| Natural round orange sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0070 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | RO/OR 5/5 (medium red-orange) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round orange sapphire |
|
| Number of Sapphire | 31pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3880 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | RO/OR 5/5 (medium red-orange) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round orange sapphire |
|
| Number of Sapphire | 30pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.4170 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | RO/OR 5/5 (medium red-orange) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 17pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0960 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | Y 5/5 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 12pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0940 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | Y 5/5 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 37pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3820 CTS |
| Size | 1.25mm - 1.25mm - 0.81mm |
| Color | Y 5/5 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 22pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2680 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | Y 5/5 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 56pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.8170 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | Y 5/5 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Bezel |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0050 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | B 6/5 (medium dark blue) |
| Cut style | Polished |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.