Flowing Dragonflies
Blue sapphire and tsavorite white gold dragonfly brooch
Lovely and charming dragonfly brooch in floral style. Machine-cut blue sapphires, tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1262.50
( Our Ref # 00110068 )
| Blue sapphire and tsavorite white gold dragonfly brooch |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.3540 GR |
| Width | 12.61 mm |
| Height | 24.78 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 2pcs |
| Setting | Semi-flush |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0600 CTS |
| Size | 1.9mm - 1.9mm - 1.24mm |
| Color | B 5/6 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Semi-flush |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0400 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | B 5/6 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Semi-flush |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0700 CTS |
| Size | 2.4mm - 2.4mm - 1.56mm |
| Color | B 5/6 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Semi-flush |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0500 CTS |
| Size | 2.3mm - 2.3mm - 1.5mm |
| Color | B 5/6 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 4pcs |
| Setting | Semi-flush |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1000 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | B 5/6 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 4pcs |
| Setting | Semi-flush |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1000 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 2pcs |
| Setting | Semi-flush |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0600 CTS |
| Size | 1.9mm - 1.9mm - 1.24mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 8pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0400 CTS |
| Size | 1.05mm - 1.05mm - 0.68mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0140 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0180 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.