Twinkling Dragonflies
Orange and grey sapphire white gold dragonfly brooch
Sweet and delicate dragonfly brooch in floral style. Machine-cut orange, grey sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1075.00
( Our Ref # 00110020 )
| Orange and grey sapphire white gold dragonfly brooch |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.3550 GR |
| Width | 12.61 mm |
| Height | 24.78 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round orange sapphire |
|
| Number of Sapphire | 2pcs |
| Setting | Flush |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0700 CTS |
| Size | 1.9mm - 1.9mm - 1.24mm |
| Color | R 3/4 (light red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round orange sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Flush |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0400 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | R 3/4 (light red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round orange sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Flush |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0700 CTS |
| Size | 2.4mm - 2.4mm - 1.56mm |
| Color | R 3/4 (light red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round orange sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Flush |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0600 CTS |
| Size | 2.3mm - 2.3mm - 1.5mm |
| Color | R 3/4 (light red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round orange sapphire |
|
| Number of Sapphire | 4pcs |
| Setting | Flush |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1100 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | R 3/4 (light red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 8pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0400 CTS |
| Size | 1.05mm - 1.05mm - 0.68mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0140 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0180 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round grey sapphire |
|
| Number of Sapphire | 4pcs |
| Setting | Flush |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1300 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | B 2/2 (very light blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round grey sapphire |
|
| Number of Sapphire | 2pcs |
| Setting | Flush |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0700 CTS |
| Size | 1.9mm - 1.9mm - 1.24mm |
| Color | B 2/2 (very light blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.