Addict Tsavorite
Tsavorite white gold eternity ring
Ravishing and elegant design, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut tsavorites in square shape and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring perfect and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 4150.00
( Our Ref # 00109925 )
| Tsavorite white gold eternity ring |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 4.1030 GR |
| Width | 6.16 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 96pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.6720 CTS |
| Size | 1.15mm - 1.15mm - 0.75mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural square tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 30pcs |
| Setting | Invisible |
| Shape | Square |
| Total min weight | 1.3900 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | vslbG 4/4 (medium light very slightly bluish green) |
| Cut style | Princess |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.