Purple Illusion
Amethyst white gold eternity ring
Charming and stylish design, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut amethysts in square shape and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring perfect and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 3800.00
( Our Ref # 00109796 )
| Amethyst white gold eternity ring |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 4.2250 GR |
| Width | 6.12 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural square amethyst |
|
| Number of Amethyst | 31pcs |
| Setting | Invisible |
| Shape | Square |
| Total min weight | 1.1100 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | vP 6/5 (medium dark violetish purple) |
| Cut style | Princess |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 96pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.6720 CTS |
| Size | 1.15mm - 1.15mm - 0.75mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.