Elizabeth Desire
Yellow sapphire gold eternity ring
Elegant and stylish design, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut yellow sapphires in square shape and white diamonds in round shape wrapped together in layers of yellow and white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring perfect and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 3850.00
( Our Ref # 00109789 )
| Yellow sapphire gold eternity ring |
|
| Metal | 18K yellow gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 4.2170 GR |
| Width | 5.90 mm |
| Plating | |
| Finishing | High polish |
| Natural square yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 31pcs |
| Setting | Invisible |
| Shape | Square |
| Total min weight | 1.6300 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | Y 5/4 (medium yellow) |
| Cut style | Princess |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 96pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.6720 CTS |
| Size | 1.15mm - 1.15mm - 0.75mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.