Pink Silk
Pink sapphire rose gold eternity ring
Vibrant color, stylish design. This ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 4312.50
( Our Ref # 00109765 )
| Pink sapphire rose gold eternity ring |
|
| Metal | 18K pink gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 3.5900 GR |
| Width | 3.50 mm |
| Plating | |
| Finishing | High polish |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 120pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.4900 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | slpR 5/4 (medium slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 180pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.9500 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | slpR 5/4 (medium slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.