Butterfly Joy
Multicolored sapphire and tsavorite white gold butterfly pendant
Sweet and charming butterfly pendant in romantic style. Machine-cut pink, blue, yellow sapphires and tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pendant a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 2237.50
( Our Ref # 00109604 )
| Multicolored sapphire and tsavorite white gold butterfly pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 3.8600 GR |
| Width | 15.71 mm |
| Height | 27.17 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Bezel |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0240 CTS |
| Size | 1.6mm - 1.6mm - 1.04mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Polished |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 28pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1640 CTS |
| Size | 0.95mm - 0.95mm - 0.62mm |
| Color | slpR 5/5 (medium slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 34pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3420 CTS |
| Size | 1.25mm - 1.25mm - 0.81mm |
| Color | slpR 5/5 (medium slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 9pcs |
| Setting | Prong |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1020 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | slpR 5/5 (medium slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 36pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1980 CTS |
| Size | 0.95mm - 0.95mm - 0.62mm |
| Color | oY 3/5 (light orangy yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 10pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0600 CTS |
| Size | 0.95mm - 0.95mm - 0.62mm |
| Color | B 5/3 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 3pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0300 CTS |
| Size | 1.25mm - 1.25mm - 0.81mm |
| Color | B 5/3 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 7pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0900 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | B 5/3 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 2pcs |
| Setting | Bezel |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0090 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | B 5/3 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 14pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1300 CTS |
| Size | 1.25mm - 1.25mm - 0.81mm |
| Color | vslbG 4/4 (medium light very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0300 CTS |
| Size | 0.95mm - 0.95mm - 0.62mm |
| Color | vslbG 4/4 (medium light very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.