Shamrock Garden
Blue, yellow sapphire and tsavorite white gold flower pendant
Lovely and charming design in floral style. This flower pendant features machine-cut blue, yellow sapphires and tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1850.00
( Our Ref # 00109574 )
| Blue, yellow sapphire and tsavorite white gold flower pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 1.8800 GR |
| Width | 15.18 mm |
| Height | 29.03 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 16pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0630 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | B 5/3 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 35pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1750 CTS |
| Size | 0.95mm - 0.95mm - 0.62mm |
| Color | B 5/3 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 15pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0580 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | Y 2/2 (very light yellow [brownish] ) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 33pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1640 CTS |
| Size | 0.95mm - 0.95mm - 0.62mm |
| Color | Y 2/2 (very light yellow [brownish] ) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 15pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0520 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | vslbG 4/4 (medium light very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 33pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1360 CTS |
| Size | 0.95mm - 0.95mm - 0.62mm |
| Color | vslbG 4/4 (medium light very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.