Nostalgia Heart
Lavender sapphire white gold heart pendant
Elegant and mystical heart pendant in romantic style, features machine-cut lavender sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1187.50
( Our Ref # 00109475 )
| Lavender sapphire white gold heart pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 1.6300 GR |
| Width | 13.57 mm |
| Height | 19.09 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round lavender sapphire |
|
| Number of Sapphire | 8pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0800 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | RO/OR 8/2 (very dark red-orange) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round lavender sapphire |
|
| Number of Sapphire | 45pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.5000 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | RO/OR 8/2 (very dark red-orange) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round lavender sapphire |
|
| Number of Sapphire | 3pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0500 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | RO/OR 8/2 (very dark red-orange) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.