Shamrock Trio
Multicolored sapphire white gold flower pendant
Sweet and lovely design in floral style. This flower pendant features machine-cut yellow, pink and orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1775.00
( Our Ref # 00109437 )
| Multicolored sapphire white gold flower pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.0400 GR |
| Width | 14.60 mm |
| Height | 29.37 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 16pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0620 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | Y 2/2 (very light yellow [brownish] ) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 35pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1750 CTS |
| Size | 0.95mm - 0.95mm - 0.62mm |
| Color | Y 2/2 (very light yellow [brownish] ) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 33pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1800 CTS |
| Size | 0.95mm - 0.95mm - 0.62mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 15pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0650 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round orange sapphire |
|
| Number of Sapphire | 15pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0550 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | O 5/5 (medium orange) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round orange sapphire |
|
| Number of Sapphire | 33pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1700 CTS |
| Size | 0.95mm - 0.95mm - 0.62mm |
| Color | O 5/5 (medium orange) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.