Floral Paradise
Yellow, pink sapphire and tsavorite gold flower necklace
Delicate and charming chain necklace with flower pendant. Machine-cut yellow, pink sapphires, tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white, yellow and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 2037.50
( Our Ref # 00109147 )
| Yellow, pink sapphire and tsavorite gold flower necklace |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 5.4970 GR |
| Lenth | 40.00 cm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 12pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.4200 CTS |
| Size | 1.9mm - 1.9mm - 1.24mm |
| Color | Y 5/4 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 1pcs |
| Setting | Bezel |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0180 CTS |
| Size | 1.55mm - 1.55mm - 1.01mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 1pcs |
| Setting | Bezel |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0120 CTS |
| Size | 1.35mm - 1.35mm - 0.88mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 1pcs |
| Setting | Bezel |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0080 CTS |
| Size | 1.15mm - 1.15mm - 0.75mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 12pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2200 CTS |
| Size | 1.55mm - 1.55mm - 1.01mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 12pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3000 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.