Summer Butterflies
Multicolored sapphire white gold drop earrings
Charming and delicate fleeting butterflies drop earrings in floral style. Machine-cut yellow, lavender and pink sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 4137.50
( Our Ref # 00109093 )
| Multicolored sapphire white gold drop earrings |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 5.5000 GR |
| Width | 12.14 mm |
| Height | 33.18 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 120pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.5050 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | Y 4/5 (medium light yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 84pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3400 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | slpR 5/5 (medium slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round lavender sapphire |
|
| Number of Sapphire | 84pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3230 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | oR 6/3 (medium dark orangy red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.