Mimosa Hoops
Yellow sapphire yellow gold hoop earrings
Deluxe hoop earrings in classic style. Machine-cut yellow sapphires in round shape brought together by yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 7025.00
( Our Ref # 00109055 )
| Yellow sapphire yellow gold hoop earrings |
|
| Metal | 18K yellow gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 5.0600 GR |
| Width | 20.36 mm |
| Height | 19.93 mm |
| Plating | |
| Finishing | High polish |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 252pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.6800 CTS |
| Size | 0.8mm - 0.8mm - 0.52mm |
| Color | Y 4/5 (medium light yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 156pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.7700 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | Y 4/5 (medium light yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 172pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.6500 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | Y 4/5 (medium light yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 76pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.6100 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | Y 4/5 (medium light yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.