Purpur Hearts
Ruby yellow gold drop earrings
Charming and tender heart drop earrings in romantic style. Machine-cut rubies in round shape brought together by yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1825.00
( Our Ref # 00109031 )
| Ruby yellow gold drop earrings |
|
| Metal | 18K yellow gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.7000 GR |
| Width | 12.96 mm |
| Height | 26.47 mm |
| Plating | |
| Finishing | High polish |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0070 CTS |
| Size | 0.8mm - 0.8mm - 0.52mm |
| Color | R 4/5 (medium light red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0250 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | R 4/5 (medium light red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0250 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | R 4/5 (medium light red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 20pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1700 CTS |
| Size | 1.15mm - 1.15mm - 0.75mm |
| Color | R 4/5 (medium light red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 30pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2800 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | R 4/5 (medium light red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 8pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0800 CTS |
| Size | 1.25mm - 1.25mm - 0.81mm |
| Color | R 4/5 (medium light red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 8pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0800 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | R 4/5 (medium light red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 8pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1000 CTS |
| Size | 1.35mm - 1.35mm - 0.88mm |
| Color | R 4/5 (medium light red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0550 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | R 4/5 (medium light red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 2pcs |
| Setting | Bezel |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0600 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | R 4/5 (medium light red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.