Spring Whisper
Tsavorite white gold stud earrings
Delicate stud earrings in classic style. Machine-cut tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1625.00
( Our Ref # 00109017 )
| Tsavorite white gold stud earrings |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 3.1220 GR |
| Width | 9.41 mm |
| Height | 9.29 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 32pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1600 CTS |
| Size | 1.05mm - 1.05mm - 0.68mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 8pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2900 CTS |
| Size | 2.05mm - 2.05mm - 1.33mm |
| Color | vstbG 6/4 (medium dark very strongly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.