Forest Hoops
Tsavorite white gold hoop earrings
Splendid hoop earrings in classic style. Machine-cut tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 8887.50
( Our Ref # 00108980 )
| Tsavorite white gold hoop earrings |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 4.7400 GR |
| Width | 20.46 mm |
| Height | 20.18 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 252pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.5900 CTS |
| Size | 0.8mm - 0.8mm - 0.52mm |
| Color | vslbG 4/4 (medium light very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 172pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.5600 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | vslbG 4/4 (medium light very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 156pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.7100 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | vslbG 4/4 (medium light very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 76pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.4400 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | vslbG 4/4 (medium light very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.