Butterfly Trio
Lavender, yellow sapphire and tsavorite white gold drop earrings
Elegant and delicate fleeting butterflies drop earrings in floral style. Machine-cut lavender, yellow sapphires and tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 4187.50
( Our Ref # 00108942 )
| Lavender, yellow sapphire and tsavorite white gold drop earrings |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 5.1900 GR |
| Width | 11.07 mm |
| Height | 32.18 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round lavender sapphire |
|
| Number of Sapphire | 120pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.4420 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | oR 4/4 (medium light orangy red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 84pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3450 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | Y 4/5 (medium light yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 84pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2930 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | vslbG 4/4 (medium light very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.