Fortune Heart
Ruby yellow gold heart bracelet
Rich and colorful chain bracelet with ruby heart in front. Machine-cut rubies in round shape brought together by yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bracelet a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1062.50
( Our Ref # 00108867 )
| Ruby yellow gold heart bracelet |
|
| Metal | 18K yellow gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 1.8200 GR |
| Lenth | 18.00 cm |
| Plating | |
| Finishing | High polish |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0700 CTS |
| Size | 0.8mm - 0.8mm - 0.52mm |
| Color | R 5/5 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0150 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | R 5/5 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0200 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | R 5/5 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 10pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0900 CTS |
| Size | 1.15mm - 1.15mm - 0.75mm |
| Color | R 5/5 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 15pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1400 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | R 5/5 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0500 CTS |
| Size | 1.25mm - 1.25mm - 0.81mm |
| Color | R 5/5 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0500 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | R 5/5 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0600 CTS |
| Size | 1.35mm - 1.35mm - 0.88mm |
| Color | R 5/5 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0300 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | R 5/5 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.