Romantic and elegant chain bracelet with tsavorite heart in front. Machine-cut tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bracelet a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Tsavorite white gold heart bracelet | |
|---|---|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 1.7100 GR |
| Lenth | 18.00 cm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round tsavorite | |
|---|---|
| Number of Tsavorite | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0200 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite | |
|---|---|
| Number of Tsavorite | 10pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0800 CTS |
| Size | 1.15mm - 1.15mm - 0.75mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite | |
|---|---|
| Number of Tsavorite | 15pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1200 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite | |
|---|---|
| Number of Tsavorite | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0400 CTS |
| Size | 1.25mm - 1.25mm - 0.81mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite | |
|---|---|
| Number of Tsavorite | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0500 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite | |
|---|---|
| Number of Tsavorite | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0550 CTS |
| Size | 1.35mm - 1.35mm - 0.88mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite | |
|---|---|
| Number of Tsavorite | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0070 CTS |
| Size | 0.8mm - 0.8mm - 0.52mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite | |
|---|---|
| Number of Tsavorite | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0140 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite | |
|---|---|
| Number of Tsavorite | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0300 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.