This charming eternity bangle is filled with machine-cut rubies in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bangle a true delight. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Ruby white gold eternity bangle | |
|---|---|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 6.0200 GR |
| Diameter | 6.00 cm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round ruby | |
|---|---|
| Number of Ruby | 136pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 1.4700 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | R 4/5 (medium light red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.