This romantic eternity bangle is filled with machine-cut amethysts in round shape wrapped together in layers of rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bangle a true delight. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Amethyst rose gold eternity bangle | |
|---|---|
| Metal | 18K pink gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 5.8200 GR |
| Diameter | 6.00 cm |
| Plating | |
| Finishing | High polish |
| Natural round amethyst | |
|---|---|
| Number of Amethyst | 136pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 1.0100 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.