This glowing eternity bangle is filled with machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bangle a true delight. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Blue sapphire white gold eternity bangle | |
|---|---|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 5.9100 GR |
| Diameter | 6.00 cm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round blue sapphire | |
|---|---|
| Number of Sapphire | 136pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 1.5400 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | vslgB 6/5 (medium dark very slightly greenish blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.