Star Beam
Yellow sapphire and tsavorite gold drop earrings
Lovely star drop earrings in fancy style. Machine-cut yellow sapphires, tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1737.50
( Our Ref # 00108584 )
| Yellow sapphire and tsavorite gold drop earrings |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 3.9000 GR |
| Width | 12.28 mm |
| Height | 32.48 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0600 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | Y 5/5 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 10pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3830 CTS |
| Size | 1.9mm - 1.9mm - 1.24mm |
| Color | Y 5/5 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 22pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0880 CTS |
| Size | 0.95mm - 0.95mm - 0.62mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0730 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | vslbG 4/4 (medium light very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 10pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3750 CTS |
| Size | 2.1mm - 2.1mm - 1.36mm |
| Color | vslbG 4/4 (medium light very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.