Snow Princess
White sapphire white gold hoop earrings
Fine full hoop earrings in classic style. Machine-cut white sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 2650.00
( Our Ref # 00108591 )
| White sapphire white gold hoop earrings |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 3.1100 GR |
| Width | 2.55 mm |
| Height | 18.66 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round white sapphire |
|
| Number of Sapphire | 96pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 1.3200 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | White |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round white sapphire |
|
| Number of Sapphire | 52pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.8800 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | White |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.