Spontaneous Heart
Tsavorite white gold drop earrings
Pure and fresh heart drop earrings in romantic style. Machine-cut tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1825.00
( Our Ref # 00108546 )
| Tsavorite white gold drop earrings |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.9000 GR |
| Width | 10.48 mm |
| Height | 33.80 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 12pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0800 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 22pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1670 CTS |
| Size | 1.15mm - 1.15mm - 0.75mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 14pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1140 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 6pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0600 CTS |
| Size | 1.25mm - 1.25mm - 0.81mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 12pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1280 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 8pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0960 CTS |
| Size | 1.35mm - 1.35mm - 0.88mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 2pcs |
| Setting | Bezel |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0530 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.