Blushing Heart
Pink sapphire white gold drop earrings
Gleaming heart drop earrings in romantic style. Machine-cut pink sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1550.00
( Our Ref # 00108508 )
| Pink sapphire white gold drop earrings |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.9000 GR |
| Width | 10.29 mm |
| Height | 33.29 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 12pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0880 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | slpR 4/3 (medium light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 22pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1850 CTS |
| Size | 1.15mm - 1.15mm - 0.75mm |
| Color | slpR 4/3 (medium light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 14pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1400 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | slpR 4/3 (medium light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 6pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0690 CTS |
| Size | 1.25mm - 1.25mm - 0.81mm |
| Color | slpR 4/3 (medium light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 12pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1360 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | slpR 4/3 (medium light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 8pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1040 CTS |
| Size | 1.35mm - 1.35mm - 0.88mm |
| Color | slpR 4/3 (medium light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 2pcs |
| Setting | Bezel |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0530 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | slpR 4/3 (medium light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.