Mystic Hearts
Amethyst white gold drop earrings
Tender and delicate heart drop earrings in romantic style. Machine-cut amethysts in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1400.00
( Our Ref # 00108485 )
| Amethyst white gold drop earrings |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.9000 GR |
| Width | 10.61 mm |
| Height | 33.93 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round amethyst |
|
| Number of Amethyst | 12pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0880 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round amethyst |
|
| Number of Amethyst | 12pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0560 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round amethyst |
|
| Number of Amethyst | 22pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1140 CTS |
| Size | 1.15mm - 1.15mm - 0.75mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round amethyst |
|
| Number of Amethyst | 14pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0790 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round amethyst |
|
| Number of Amethyst | 6pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0340 CTS |
| Size | 1.25mm - 1.25mm - 0.81mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round amethyst |
|
| Number of Amethyst | 8pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0720 CTS |
| Size | 1.35mm - 1.35mm - 0.88mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round amethyst |
|
| Number of Amethyst | 2pcs |
| Setting | Bezel |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0400 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.