Star Rain
Yellow, pink sapphire and amethyst gold star necklace
Elegant and vibrant chain necklace with star pendant. Machine-cut yellow and pink sapphires, amethysts and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1950.00
( Our Ref # 00108263 )
| Yellow, pink sapphire and amethyst gold star necklace |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 4.4000 GR |
| Lenth | 40.00 cm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0300 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | slpR 5/5 (medium slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 5pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1750 CTS |
| Size | 1.9mm - 1.9mm - 1.24mm |
| Color | slpR 5/5 (medium slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0400 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | Y 5/5 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 11pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0440 CTS |
| Size | 0.95mm - 0.95mm - 0.62mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 5pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0450 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0110 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 5pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0500 CTS |
| Size | 1.25mm - 1.25mm - 0.81mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 5pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2250 CTS |
| Size | 2.1mm - 2.1mm - 1.36mm |
| Color | Y 5/5 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round amethyst |
|
| Number of Amethyst | 5pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1000 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round amethyst |
|
| Number of Amethyst | 5pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1330 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.