Rose Heart
Pink sapphire gold heart bracelet
Delicate and elegant chain bracelet with pink sapphire heart in front. Machine-cut pink sapphires in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bracelet a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1112.50
( Our Ref # 00107914 )
| Pink sapphire gold heart bracelet |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.9000 GR |
| Lenth | 18.00 cm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 6pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0510 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | slpR 4/3 (medium light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 11pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0930 CTS |
| Size | 1.15mm - 1.15mm - 0.75mm |
| Color | slpR 4/3 (medium light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 7pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0700 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | slpR 4/3 (medium light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 3pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0380 CTS |
| Size | 1.25mm - 1.25mm - 0.81mm |
| Color | slpR 4/3 (medium light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 6pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0770 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | slpR 4/3 (medium light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0560 CTS |
| Size | 1.35mm - 1.35mm - 0.88mm |
| Color | slpR 4/3 (medium light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.