Victorian Charm
Ruby white gold classic ring
Stylish and charming ring in classic style. Ruby and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
Price: $ 3500.00
( Our Ref # 00108409 )
| Ruby white gold classic ring |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.0220 GR |
| Width | 1.33 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 18pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1100 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 40pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2000 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 1pcs |
| Setting | Prong |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.7800 CTS |
| Size | 5mm - 5mm - 3.25mm |
| Color | R 5/5 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.