Peony Blossom
Pink sapphire and tsavorite gold designer ring
Dazzling blossom ring in fancy style. Machine-cut pink sapphires, tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 2212.50
( Our Ref # 00108393 )
| Pink sapphire and tsavorite gold designer ring |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 4.1000 GR |
| Width | 2.14 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0500 CTS |
| Size | 2.2mm - 2.2mm - 1.43mm |
| Color | vslbG 4/4 (medium light very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 6pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2490 CTS |
| Size | 2.1mm - 2.1mm - 1.36mm |
| Color | vslbG 4/4 (medium light very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 10pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0500 CTS |
| Size | 1.05mm - 1.05mm - 0.68mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 27pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.9960 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | slpR 5/5 (medium slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1440 CTS |
| Size | 1.9mm - 1.9mm - 1.24mm |
| Color | slpR 5/5 (medium slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 3pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1650 CTS |
| Size | 2.2mm - 2.2mm - 1.43mm |
| Color | slpR 5/5 (medium slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 3pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1500 CTS |
| Size | 2.1mm - 2.1mm - 1.36mm |
| Color | slpR 5/5 (medium slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.