Shooting Stars
Pink, blue sapphire and tsavorite gold star ring
Sparkling and vibrant shooting stars ring in fancy style. Machine-cut blue, pink sapphires, tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1712.50
( Our Ref # 00108331 )
| Blue, pink sapphire and tsavorite gold star ring |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 4.1000 GR |
| Width | 2.33 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0400 CTS |
| Size | 2.1mm - 2.1mm - 1.36mm |
| Color | vslbG 4/4 (medium light very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 5pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2300 CTS |
| Size | 2.2mm - 2.2mm - 1.43mm |
| Color | vslbG 4/4 (medium light very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 11pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0770 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 5pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1420 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | vslgB 6/5 (medium dark very slightly greenish blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 5pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1830 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | vslgB 6/5 (medium dark very slightly greenish blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0350 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | slpR 5/5 (medium slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 5pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1750 CTS |
| Size | 1.9mm - 1.9mm - 1.24mm |
| Color | V 2/2 (very light violet) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.