Floral Maze
Pink, yellow sapphire and tsavorite white gold designer pendant
Graceful and rich design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut pink, yellow sapphires and tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 2287.50
( Our Ref # 00108768 )
| Pink, yellow sapphire and tsavorite white gold designer pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 3.8600 GR |
| Width | 23.76 mm |
| Height | 24.15 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 36pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1580 CTS |
| Size | 0.95mm - 0.95mm - 0.62mm |
| Color | slpR 5/5 (medium slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 3pcs |
| Setting | Prong |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0600 CTS |
| Size | 1.7mm - 1.7mm - 1.1mm |
| Color | slpR 5/4 (medium slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural marquise pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 6pcs |
| Setting | Prong |
| Shape | Marquise |
| Total min weight | 0.5260 CTS |
| Size | 4mm - 2mm - 1.8mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Step |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 61pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2730 CTS |
| Size | 0.95mm - 0.95mm - 0.62mm |
| Color | Y 5/4 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Prong |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0300 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | Y 5/5 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 21pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0860 CTS |
| Size | 0.95mm - 0.95mm - 0.62mm |
| Color | vslbG 4/4 (medium light very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.