Sparkling Ballerina
Blue and orange sapphire white gold ballerina pendant
Tender and feminine design, very delicate and stylish. This ballerina pendant features machine-cut blue and orange sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 4437.50
( Our Ref # 00108027 )
| Blue and orange sapphire white gold ballerina pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 6.4500 GR |
| Width | 13.56 mm |
| Height | 35.45 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 47pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1400 CTS |
| Size | 0.8mm - 0.8mm - 0.52mm |
| Color | B 5/3 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round orange sapphire |
|
| Number of Sapphire | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0100 CTS |
| Size | 0.8mm - 0.8mm - 0.52mm |
| Color | yO 4/5 (medium light yellowish orange) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round orange sapphire |
|
| Number of Sapphire | 35pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1500 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | yO 4/5 (medium light yellowish orange) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round orange sapphire |
|
| Number of Sapphire | 80pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.4300 CTS |
| Size | 0.95mm - 0.95mm - 0.62mm |
| Color | yO 4/5 (medium light yellowish orange) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round orange sapphire |
|
| Number of Sapphire | 32pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1900 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | yO 4/5 (medium light yellowish orange) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round orange sapphire |
|
| Number of Sapphire | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0200 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | yO 4/5 (medium light yellowish orange) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 10pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0500 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.