Juicy Wish
Multicolored sapphire white gold designer ring
This colorful berry ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut multicolored sapphire cabochons and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 2975.00
( Our Ref # 00107853 )
| Multicolored sapphire white gold designer ring |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 3.0580 GR |
| Width | 2.27 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round multicolored sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Prong |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0100 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | |
| Cut style | Polished |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round multicolored sapphire |
|
| Number of Sapphire | 4pcs |
| Setting | Prong |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0700 CTS |
| Size | 1.55mm - 1.55mm - 1.01mm |
| Color | |
| Cut style | Polished |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round multicolored sapphire |
|
| Number of Sapphire | 43pcs |
| Setting | Prong |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.9600 CTS |
| Size | 1.6mm - 1.6mm - 1.04mm |
| Color | |
| Cut style | Polished |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round multicolored sapphire |
|
| Number of Sapphire | 21pcs |
| Setting | Prong |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.5800 CTS |
| Size | 1.7mm - 1.7mm - 1.1mm |
| Color | |
| Cut style | Polished |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 10pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0900 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | G (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | VS1 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.