A true adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut orange sapphires in round shape wrapped together in layers of yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Orange sapphire yellow gold eternity ring | |
|---|---|
| Metal | 18K yellow gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 1.1900 GR |
| Width | 1.60 mm |
| Plating | |
| Finishing | High polish |
| Natural round orange sapphire | |
|---|---|
| Number of Sapphire | 43pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.5100 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | RO/OR 5/5 (medium red-orange) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.