Princess Frog
Yellow sapphire yellow gold frog pendant
Sweet and charming frog pendant, features machine-cut yellow sapphires and cognac diamonds in round shape wrapped together in layers of yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1675.00
( Our Ref # 00107327 )
| Yellow sapphire yellow gold frog pendant |
|
| Metal | 18K yellow gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.7200 GR |
| Width | 17.15 mm |
| Height | 17.15 mm |
| Plating | |
| Finishing | High polish |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 49pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.4600 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | Y 5/4 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 2pcs |
| Setting | Bezel |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0300 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | Y 5/4 (medium yellow) |
| Cut style | Polished |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round cognac diamond |
|
| Number of Diamond | 11pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1000 CTS |
| Size | 1.25mm - 1.25mm - 0.81mm |
| Color | Z+ (Fancy) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.