Ravishing Heart
Ruby gold heart pendant
Delicate and sublime heart pendant in romantic style, features machine-cut rubies in round shape wrapped together in layers of white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1112.50
( Our Ref # 00107273 )
| Ruby gold heart pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 1.6100 GR |
| Width | 15.28 mm |
| Height | 20.07 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 8pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0720 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | R 5/5 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 45pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.4500 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | R 5/5 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 3pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0450 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | R 5/5 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.