Forest Essence
Chrome tourmaline white gold classic pendant
Stylish pendant in classic style, features machine-cut chrome tourmalines and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1712.50
( Our Ref # 00107129 )
| Chrome tourmaline white gold classic pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 3.1400 GR |
| Width | 7.51 mm |
| Height | 36.88 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 14pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0700 CTS |
| Size | 1.05mm - 1.05mm - 0.68mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 3pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0210 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round chrome tourmaline |
|
| Number of Chrome Tourmaline | 6pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1700 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | vslbG 7/3 (dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round chrome tourmaline |
|
| Number of Chrome Tourmaline | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0600 CTS |
| Size | 1.9mm - 1.9mm - 1.24mm |
| Color | vslbG 7/3 (dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round chrome tourmaline |
|
| Number of Chrome Tourmaline | 7pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3300 CTS |
| Size | 2.2mm - 2.2mm - 1.43mm |
| Color | vslbG 7/3 (dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round chrome tourmaline |
|
| Number of Chrome Tourmaline | 8pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2800 CTS |
| Size | 2.1mm - 2.1mm - 1.36mm |
| Color | vslbG 7/3 (dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round chrome tourmaline |
|
| Number of Chrome Tourmaline | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0600 CTS |
| Size | 2.4mm - 2.4mm - 1.56mm |
| Color | vslbG 7/3 (dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round chrome tourmaline |
|
| Number of Chrome Tourmaline | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0700 CTS |
| Size | 2.6mm - 2.6mm - 1.69mm |
| Color | vslbG 7/3 (dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round chrome tourmaline |
|
| Number of Chrome Tourmaline | 9pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.4300 CTS |
| Size | 2.3mm - 2.3mm - 1.5mm |
| Color | vslbG 7/3 (dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.