So Berry
Pink sapphire white gold berry pendant
Tasty and charming design, very pretty and stylish. This berry pendant features machine-cut pink sapphires cabochons in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut and polish to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1650.00
( Our Ref # 00106962 )
| Pink sapphire white gold berry pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 1.2100 GR |
| Width | 10.74 mm |
| Height | 13.80 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 42pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.7030 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Polished |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0200 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | vslbG 4/4 (medium light very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.