Dangle Drops
Ruby and yellow sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut yellow sapphires and rubies in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 400.00
( Our Ref # 00105521 )
| Ruby and yellow sapphire white gold designer pendant |
|
| Metal | 14K white gold |
| Fineness | 585 |
| Total min weight | 1.0800 GR |
| Width | 3.07 mm |
| Height | 26.54 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 3pcs |
| Setting | Channel |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1000 CTS |
| Size | 1.9mm - 1.9mm - 1.24mm |
| Color | Y 5/5 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 2pcs |
| Setting | Prong |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1200 CTS |
| Size | 2.3mm - 2.3mm - 1.5mm |
| Color | Y 5/5 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 3pcs |
| Setting | Prong |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1800 CTS |
| Size | 2.3mm - 2.3mm - 1.5mm |
| Color | R 5/5 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.