Magical Star
Yellow and pink sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut yellow and pink sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1387.50
( Our Ref # 00105439 )
| Yellow and pink sapphire white gold designer pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 3.2400 GR |
| Width | 21.84 mm |
| Height | 27.31 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 24pcs |
| Setting | Bezel |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.4900 CTS |
| Size | 1.6mm - 1.6mm - 1.04mm |
| Color | Y 5/5 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 12pcs |
| Setting | Bezel |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2100 CTS |
| Size | 1.6mm - 1.6mm - 1.04mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | VS1 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 7pcs |
| Setting | Bezel |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2800 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | slpR 4/4 (medium light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.