Destiny Dance
Orange sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. The pendant is filled with machine-cut orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 450.00
( Our Ref # 00104777 )
| Orange sapphire white gold heart pendant |
|
| Metal | 14K white gold |
| Fineness | 585 |
| Total min weight | 1.3000 GR |
| Width | 6.53 mm |
| Height | 25.00 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round orange sapphire |
|
| Number of Sapphire | 11pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2600 CTS |
| Size | 1.7mm - 1.7mm - 1.1mm |
| Color | yO 4/4 (medium light yellowish orange) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round orange sapphire |
|
| Number of Sapphire | 11pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2700 CTS |
| Size | 1.7mm - 1.7mm - 1.1mm |
| Color | rO 6/5 (medium dark reddish orange) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.