Morning Bloom
Ruby and white gold classic ring
Delicate and sublime design in classic style. This ring features oval ruby and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this ring a true delight fit for the most discerning jewelry buyer.
Price: $ 587.50
( Our Ref # 00103060 )
| Ruby white gold classic ring |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.1800 GR |
| Width | 1.10 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural oval ruby |
|
| Number of Ruby | 1pcs |
| Setting | Prong |
| Shape | Oval |
| Total min weight | 0.2900 CTS |
| Size | 6mm - 4mm - 3mm |
| Color | R 5/5 (medium red) |
| Cut style | Step |
| Clarity | Slightly included |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 2pcs |
| Setting | Prong |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0100 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | VS1 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.