Wave Contact
Blue and white sapphire white gold designer ring
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This ring features machine-cut blue and white sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this ring a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 450.00
( Our Ref # 00102926 )
| Blue and white sapphire white gold designer ring |
|
| Metal | 14K white gold |
| Fineness | 585 |
| Total min weight | 2.1900 GR |
| Width | 2.76 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 5pcs |
| Setting | Bezel |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0600 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | B 5/1 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round white sapphire |
|
| Number of Sapphire | 5pcs |
| Setting | Bezel |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0300 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | White |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.